Pálinka kóstolás lépései

A pálinkakóstolás lépései:

  • A helyiségben ahol kóstolunk tiszta, átszellőztetett levegő legyen. Ha több pálinkát kóstolunk, akkor a kevésbé karakteres és illatos pálinkával kezdjük. Ajánlott felfelé keskenyedő, vékony falú, tulipán alakú, üvegfedővel ellátott pohárból kóstolni. A kóstolni kívánt pálinkák szobahőmérsékletűek legyenek, lehűtve kevésbé érezzük az ízét, zamatát, aromáját.
  • A poharat a száránál fogva a fény felé emeljük és megvizsgáljuk a pálinka színét, mely lehet opálos, zavaros, tükrös vagy tiszta. A pálinka többnyire szép átlátszó, színt adhat neki a fahordós-és a gyümölcságyon való érlelés vagy a méz.
  • Ezután a pohárban lévő pálinkát óvatosan mozgassuk meg és szagoljunk bele. A jó pálinkát már illatoláskor fel lehet ismerni, hogy milyen gyümölcsből főzték le. Illetve a pálinka hibáit is lehet érezni miután megillatoztuk. Az elő- és utópárlat jellemző illatanyagai jól felismerhetőek. Az előpárlatnak kellemetlen szúrós, míg az utópárlatnak savanyú szaga van. Segíthet az illat jobb elérésében, ha kicsit melegítjük a tenyerünkben a poharat és így szagoljuk.
  • Neeem húzzuk le egyszerre az egészet…apró kortyot vegyünk a szánkba, élvezzük az ízeket, zamatokat és majdcsak ezután nyeljük le. Ezt akár többször megismételve alkossunk véleményt. A pálinkát le kell nyelni, mert egyes íz anyagok a garatban érződnek és egyes illatok levegő hatására válnak észlelhetővé.
  • A szárazpróbával is érdemes értékelni az illatot. A pohárból kitöltjük a pálinkát, az üres poharat lefedjük, kézzel melegítjük, majd néhány perc múlva megszagoljuk, és gyümölcs illatot kell éreznünk. Aromában gazdag párlat esetén, az alkohollal együtt elillanna.

    A jó pálinka illata, íze a gyümölcsre jellemző, a gyümölcsösség egyértelműen felismerhető, karakteres. Fontos, hogy úgy érezzük kóstoláskor, mintha gyümölcsbe harapnánk.